Sesja tlenowa - przebieg zabiegu

Co czujemy podczas zabiegu?

Zabieg w komorze jest bezinwazyjny, bezbolesny i ma relaksacyjny charakter, jednak podczas zmian ciśnienia przy kompresji i dekompresji, może wystąpić lekki dyskomfort odczuwalny w uszach.

Podobnie jak podczas lotu samolotem – przy starcie i lądowaniu – wtedy występuje zmiana ciśnienia i uszy „przytykają się”. Zalecane jest skorzystanie z kilku technik służącym wyrównaniu ciśnienia w uszach, o których poinformuje personel.

W chwili osiągnięcia ciśnienia roboczego 1,33 ATA – czyli po około 8-10 minutach dyskomfort ten znika, ponieważ ciśnienie jest już stałe i możemy oddać się spokojnemu relaksowi.

Czas

Sesja tlenowa w łagodnej komorze hiperbarycznej trwa około 60-70 minut, jednak doliczając czas kompresji, dekompresji oraz czas niezbędny do do wypełnienia ankiety dot przeciwwskazań, krótkiego instruktażu oraz konsultacji  -należy zabezpieczyć sobie około 1,5 godz czasu.

Sama zabieg składa się z trzech etapów. Gdy osoba zajmie wygodną, leżącą lub półleżącą pozycję w komorze, zakłada maskę tlenową, wąsy tlenowe lub mikrofon tlenowy (w zależności od indywidualnych upodobań). Do komory zabrać można ze sobą książkę, smartfon, tablet, lub słuchając relaksującej muzyki
z głośnika umieszczonego wewnątrz komory – po prosu zasnąć

Etap I

Rozpoczyna się faza powolnej kompresji powietrza, czyli zwiększania ciśnienia w komorze. Trwa ona około 6-10 minut, aż do momentu osiągnięcia ciśnienia docelowego 1,33 ATA. 

Etap II

Następnie rozpoczyna się drugi, główny etap zabiegu, który trwa 60 minut. Osoba może się zrelaksować, ponieważ to najdłuższa, właściwa część wspomagająca leczenie: w komorze panuje już odpowiednie ciśnienie, które umożliwia przenikanie tlenu przez płuca do krwi, co wspomaga mechanizmy odpornościowe organizmu i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz narządów. W trakcie zabiegu, w komorze hiperbarycznej osoba ma stały kontakt wzrokowy oraz głosowy z personelem. System komunikacji umożliwia natychmiastowe poinformowanie pracownika o złym samopoczuciu czy wystąpieniu jakichkolwiek innych dolegliwości.

W komorze firmy OMNIOXY – jaką posiadamy, zastosowana jest periodyczność podawania tlenu, co oznacza, że po 20 minutach działania następuje kilka minut przerwy,
które są odpoczynkiem dla płuc
. Zastosowanie powyższej technologii pozwala zminimalizować potencjalne ryzyko związane z tlenoterapią, np. możliwość zatrucia tlenem. 

Etap III

Ostatnia część sesji to dekompresja, czyli wyrównanie ciśnienia w komorze hiperbarycznej z powrotem do panującego na zewnątrz poziomu. Podobnie jak kompresja, trwa około 4-10 minut. Następnie osoba może opuścić komorę, jest zaproszona do kilkuminutowego odpoczynku na wygodnej sofie oraz poczęstowana wodą.

Po zabiegu większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, lecz w niektórych przypadkach może pojawić się senność oraz lekkie zmęczenie.

Poprzez maseczkę tlenową oddychamy tlenem o stężeniu 96-98%, poprzez mikroon tlenowy 70-80%, natomiast nie używając żadnego akcesorium – czyli oddychając powietrzem z wnętrza komory – oddychamy powietrzem o zawartości ok 35-40% tlenu.

Co należy wiedzieć przed zabiegiem?

      • Na tlenoterapie hiperbaryczną należy przybyć, co najmniej 10 min przed wyznaczoną godziną (dotyczy klientów korzystających pierwszy raz)
      • Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed zabiegiem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia).
      • Osoby z cukrzycą powinny przed zabiegiem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
      • Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed tlenoterapią napojów gazowanych.
      • Pacjenci w trakcie terapii tlenem hiperbarycznym powinni przyjmować dotychczas zażywane leki. O wszystkich zmianach leczenia należy poinformować personel Ośrodka Hiperbarycznego.
      • Przed wejściem do komory należy przebrać się w ubiory wykonane z naturalnych tkanin (unikamy syntetycznych włókien)
      • Przed sesją leczniczą nie należy stosować mocnych perfum, lakieru do włosów czy tłustych olejków do ciała oraz balsamów
      • Opatrunki zakładane w dniu zabiegu nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.).
      • O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel gabinetu.
      • Standardowa sesja hiperbaryczna trwa około 1 godziny; typowo wykonuje się jedną sesję dziennie, w dniach od poniedziałku do soboty, w ilości ustalonej przez personel TLENOWA ODNOWA -Gabinet Regeneracji  w Tychach, jeśli występuje konieczność – rekomendowana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji